کد خبر: ۹۳۵
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۴
این بیمه نامه تضمین چكهای برگشتی افراد در بازار نمی باشد. كسبه و تجار باید بدانند اگر كسی این بیمه نامه را به آنان ارائه كرد مفهوم تضمین وصول شدن چكها را ندارد.

صنعت بیمه - بیمه اعتباری یكی از بیمه های مهم در چرخه اقتصادی بشمار می رود كه می تواند به رونق بازار در كشور كمك نماید. ولی اگر مفهوم آن بدستی برای عموم مردم تشریح نشود ممكن است باعث فساد اقتصادی و یا كلاهبرداری در جامعه شود.

 

به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه این بیمه نامه تضمین چكهای برگشتی افراد در بازار نمی باشد. كسبه و تجار باید بدانند اگر كسی این بیمه نامه را به آنان ارائه كرد مفهوم تضمین وصول شدن چكها را ندارد.

 

در بیمه های اعتباری، اعتبار دهنده (که با ریسک عدم وصول مطالبات خود مواجه است) بیمه ‌گذار خواهد بود و با پرداخت حق بیمه، بیمه ‌نامه برای او صادر خواهد شد، نه برای اعتبار گیرنده که دین برگردن اوست.

 

منظور از اعتبار در این بیمه نامه ظرفیت بدهی یك مشتری است كه از طرف بنگاههای اقتصادی در قبال ارائه كالا و خدمات یا بانك ها و موسسات مالی و اعتباری كه مجوز بانك مركزی را دارند به صورت تسهیلات مالی در اختیار مشتریان قرار گرفته و مطالبات ناشی از این فعالیتها در معرض ریسك عدم بازپرداخت قرار می گیرند. ( ماده یك آیین نامه بیمه اعتباری)

 

بیمه ‌نامه اعتباری برای یک موضوع مشخص اعتباری یا فروش اقساطی و به صورت گروهی صادر می‌شود و جایگزین وثیقه ‌های ملکی یا مالی نمی‌ شود، بلکه اخذ چنین وثیقه‌ هایی یکی از شرایط صدور بیمه ‌نامه اعتباری می‌باشد.

 

اینها همه بدان معنی است  بیمه نامه اعتباری تضمین وصول چكهای افراد نمی باشد.

 

همچنین بر اساس آیین نامه شماره 51 شورایعالی بیمه ( بیمه اعتباری ) حداكثر تعهد شركت بیمه معادل 75% مجموع اعتبار اعطایی و كارمزد متعلقه خواهد بود و 25% سهم بیمه گذار قابل بیمه نخواهد بود. و در صورتیكه بیمه گذار وثیقه ملكی ارائه نماید این رقم تا 15% قابل كاهش خواهد بود.

 

در پایان ذكر این نكته ضرورت دارد كه شركت بیمه نیز پس از قبول یا پرداخت خسارت می تواند جهت بازیافت خسارت پرداخت شده به اعتبار گیرنده یا ضامن وی مراجعه نماید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار